Contests Results Announced

  • 3119

Contests Results Announced

 

The results of 3rd EBA Photography Contest themed “Children and Games”; 2nd EBA Comics Contest themed “Refugees and Friendship”; and EBA Drawing and Painting Contest themed “15th July and Martyrs” are announced.

3rd EBA PHOTOGRAPHY CONTEST
“Children and Games”

 

The selection committee consisting of photographers Harun TAN, İzzet KERIBAR, Kamil FIRAT, Reha BİLİR and EBA representative İhsan AKŞEHİRLİ selected following participants:

Teachers' Category
# Name School
1 MEHMET BEDİR Çetin Şen Bilim ve Sanat Merkezi, Melikgazi KAYSERİ
2 TUĞBA YÜKSEL Vakıf Ortaokulu, Siverek, ŞANLIURFA
3 YUSUF KAYA Değirmendere Hacı Halit Erkut Anadolu Lisesi, Gölcük KOCAELİ
Special
Prize
SİNAN KILIÇ Tahir Merzeci Ortaokulu. Yeşlyurt İZMİR

Students' Category
1 ZEYNEP BERRA KORKUT Vali Mustafa Büyük Kız Anadoİmam Hatip Lisesi Adapazarı/Sakarya
2 ENES BALÇİÇEK Biltek Koleji, ANKARA
3 UMUT AKYAZI Akyazı Burhan Felek Anadolu Lisesi Ümraniye İSTANBUL
Special
Prize
AYHAN GÜZEL Gencek Şehit Orhan Parlakkaya Ortaokulu, KONYA

Click here for the other works which exhibited on Teachers’ and Students’ Categories.

2nd EBA COMICS CONTEST 
“Refugees and Friendship”

 

The selection committee consisting of caricaturists Sadık PALA, Aşkın AYRANCIOĞLU, Emre YILMAZ, İsmail SERT and Eray ÖZBEK selected following participants:

Teachers' Category
1 EMRE ŞİMŞEK İBB Mimar Turgut Cansever Ortaokulu Büyükçekmece, İSTANBUL
2 GÜLCAN ÇİLİNGİROĞLU AKSAKAL Plevne Ortaokul, Altıeylül, BALIKESİR
3 MUSTAFA YILDIZ Turuncu Koleji, İZMİR

Special
Prize

HASAN CEYLAN Antalya Ticaret Ve Sanayi Odası Güzel Sanatlar Lisesi, ANTALYA

Students' Category
1 DEVRAN AHMET TUNCER Çapa Oğuzkaan Koleji Fatih İSTANBUL
2 EDA ZEHRA CİN BTSO Kamil Tolon Bilim Ve Sanat Merkezi Osmangazi, BURSA
3 SENA AĞAOĞLU Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Karesi, BALIKESİR
Special
Prize
SUDENAZ BAĞCI İzzet Öksüzkaya Ortaokulu, Melikgazi KAYSERİ

Click here for the other works which exhibited on Teachers’ and Students’ Categories.

EBA DRAWING AND PAINTING CONTEST
“15th of July and Martyrs”

 

The selection committee consisting of artists Vedat CAN, İhsan ÇAKICI, Yusuf DEMİRTAŞ, Hasan PEKMEZCİ and EBA representative İhsan AKŞEHİRLİ selected following participants:

Teachers' Category
1 ÖNDER ÖNERBAY Mustafa Erçetin Ortaokulu, BALIKESİR
2 MEHMET KAYA Çankaya Hürriyet Anadolu Lisesi, ANKARA
3 FATİH UĞURLU Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi, KONYA
Special
Prize
Seydi SALANTUR Ankara Fen Lisesi ANKARA

Students' Category
1 BATUHAN ÇETİN Ziraat Bankası G.S.L Karesi, Karesi BALIKESİR
2 GİZEM MUCAN Çine 70.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi AYDIN
3 MEHMET BOZKURT Kahta GAP Anadolu Lisesi Kahta ADIYAMAN
Special
Prize
IRMAK ÜNAL Kasım Sacide Ener Ortaokulu Seyhan ADANA

Click here for the other works which exhibited on Teachers’ and Students’ Categories.